Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk'ün hayatını kaybettiğini duyurdu.

Covid-19'a bağlı gelişen zatürre nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi gören Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk, 86 yaşında hayatını kaybetti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: 

"Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun."


OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 yılında Malatya'nın Hekimhan ilçesinde dünyaya geldi. Oğuzhan Asiltürk, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdikten sonra siyasete girdi. İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yaptı.

Merhum Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile omuz omuza mücadele eden Oğuzhan Asiltürk, Milli Selamet Partisi (MSP) davası nedeniyle bir yıl gözaltında kaldı, yargılandı beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklanan Asiltürk’ün yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. 

Yasak sonrasında ilk kongrede Refah Partisi genel sekreterliğine getirilen Asiltürk, 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi, daha sonra Fazilet Partisi'ne girdi.

Erbakan'ın vefatının ardından Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanlığına seçilen Oğuzhan Asiltürk'ün "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı kitabı da bulunuyor.

Milli Görüş'ün son partisi Saadet Partisi'nin kurucuları arasında yer alan ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanlığını da yürüten Oğuzhan Asiltürk evli ve dört çocuk babasıydı.