CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, “Sayın Bakan, bakmak yetmiyor, çiftçinin çilesini görmek gerekiyor. Zirai ilaçtan tohuma, tarımsal alet ve ekipmandan gübreye gerekli müdahale edilmezse çiftçi üretemez. Çiftçi üretemezse ne olur. Marketler bile domatesi tek tek satar” diye uyardı.

CHP’li Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmenin tek yolunun, çiftçinin üretim maliyetlerini aşağı çekecek desteklerin hayata geçirilmesi olduğunu söyledi. Özgür Ceylan, “Sayın Bakan, bakmak yetmiyor, çiftçinin çilesini görmek gerekiyor, görmek için de eli nasırlı üreticinin hangi şartlarda üretim yaptığını bilmek gerekiyor” dedi.

 "VERİMLİLİK DÜŞER DEDİK AMA DİNLEYEN OLMADI"

Ocak ayı başından bu yana yükselen gübre fiyatlarına dikkati çektiklerini hatırlatan Ceylan, “Piyasalara müdahale edilmediği gibi gübre fiyatları aldı başını gidiyor. Çiftçi tarlasına gübre atamazsa verimlilik düşer dedik. Bu da vatandaşın sofrasına olumsuz yansır dedik. Dedik ama dinleyen olmadı. Sayın bakan gıda enflasyonunu önlemenin yolu ithalatı açmak, ihracata kısıtlama getirmek değildir. Aklın yolu bir, çiftçinin maliyetlerini aşağı çekecek destekleri hayata geçirmek zorundasınız. Zirai ilaçtan tohuma, tarımsal alet ve ekipmandan gübreye gerekli müdahale edilmezse çiftçi üretemez. Çiftçi üretemezse ne olur. Marketler bile domatesi tek tek satar” dedi.

Kaynak: Anka Haber