CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de basın açıklamasında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

ÖZEL’DEN ERDOĞAN’A: "128 MİLYAR DOLARI TÜKETMEK HAİNLİKTİR, SORMAK VATAN GÖREVİDİR"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu süreç 'ya hayır konuş, ya sus' dönemidir’ ifadelerine karşı “Cumhurbaşkanı tarafından muhalefetin konuşmasının yasaklandığı bir sürece gidiyoruz. ‘Ya benim istediğim gibi konuşacaksın ya susacaksın! Susmazsak ne olacak? Milletvekiline fezleke, partiye kapatma, öğrenciye elektronik kelepçe, derneğe kayyım, insanlara hapis, hiçbirini yapamadıklarına ‘terörist’ yaftası, ‘hain’ yaftası. ‘128 milyar dolar nerede’ diye sormak eğer hainlikse sizden korkacak değiliz. 128 milyar doları tüketmek hainliktir, sormak vatan görevidir” dedi.


128 MİLYARI SORMAK HAİNLİKSE O HAİNLİĞE DEVAM EDERİZ

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı grup toplantısında ‘128 milyar nerede’ sorusuna çeşitli cevaplar verdi ve ‘beşinci kol faaliyeti’ olarak nitelendirdi. İlk önce inkâr ettiler, sonra dilleri döndüğünce izah ettiler, dün de bizim itirazlarımızı kabul eden ama mazeret üreterek konuştular sonra tehdide geçtiler. ‘128 milyar nerede’ diye sormaya devam ederseniz, vatan hainisiniz. Borsa düşerse ana muhalefet hesabını sana sorar, borsa çıkarsa ana muhalefet hesabını senden sorar. Sen git hesabı muhalefete sor! Sen hesap verme makamısın. Sen ‘hayır konuş ya sus’ dönemiymiş. Cumhurbaşkanı tarafından muhalefetin konuşmasının yasaklandığı bir sürece gidiyoruz, şu işe bakın. ‘Ya benim istediğim gibi konuşacaksın ya susacaksın! Susmazsak ne olacak? Milletvekiline fezleke, partiye kapatma, öğrenciye elektronik kelepçe, derneğe kayyım, insanlara hapis, hiçbirini yapamadıklarına ‘terörist’ yaftası, ‘hain’ yaftası. ‘128 milyar dolar nerede’ diye sormak eğer hainlikse sizden korkacak değiliz o hainliğe devam ederiz. 128 milyar doları tüketmek hainliktir, sormak vatan görevidir. Nazım Hikmet’in dediği gibi vatan hainliğine devam edeceğiz. Sen bu paranın hesabını verene kadar biz sana bunu sormaya devam edeceğiz. Sormak değil bu soru karşısında susmak hainliktir.


SUS PUS MU OLACAKSINIZ MİLLETİN HAKKININ HESABINI MI SORACAKSINIZ

Bir bakan suçüstü yakalandı. Düne kadar tüm bakanlar gibi ‘cumhurbaşkanımız olurlarıyla…’ O tek kişilik hükümet sisteminde görev yapan Ruhsar Pekcan, kendi şirketinden kendi bakanlığına dezenfektan sattı. Bu göreve gelen Mehmet Muş’un şeffaf şekilde bu belgeleri paylaşması lazım, teftiş kurulları harekete geçmelidir. Mehmet Muş’un atması gereken adım, ‘hesaplar açık’ deyin didik didik edip görelim. Peki bu Meclis ne yapmış. Bakanların sorumlu olmasının yolu soruşturma komisyonu kurulması. 300 vekil ile teklif edebiliyorsunuz. Bizim sayımız yetmiyor. AK Parti gerekli imzaları verecek mi? Bu ortaklıktan kurtulmanın yolu bu dirayeti göstermektir. AK Parti bunu yapacak cesaret ve dirayette değilse, MHP çok milliyetçiyse sayımız yetiyor. CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP’nin sayısı yetiyor. MHP’ye sesleniyoruz: Sus pus mu olacaksınız yoksa milletin parasını yetimin hakkının hesabını soracak mısınız? AK Parti yapmıyorsa, MHP desteklemiyorsa CHP olarak hazırlayacağız, tüm partilere açacağız. Bugüne kadar yaptıklarını sürdürürlerse CHP olarak biz üzerimize düşeni yapacağız.