TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, görevinden alındı. Eren'in yerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı atandı. Sobacı aynı zamanda Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor. İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker ve Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan da Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan isimler arasında yer aldı.

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan atama kararı ile TRT'nin yönetim yapısında ve tepe yöneticilerinde değişikliğe gidildi. Aynı kişinin hem TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı hem de TRT Genel Müdürü olarak görev yapmasından vazgeçildi. Artık iki görevi de iki ayrı kişi yürütecek. Değişiklikle, Yönetim Kurulu üye sayısı da Başkan dahil olmak üzere 7'den 9'a çıkarıldı. 

TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ahmet Albayrak,  TRT Genel Müdürlüğü'ne ise  Mehmet Zahid Sobacı atandı. Bu kapsamda TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren'in görev süresi doldu. Eren, 4 yılı genel müdür yardımcılığı olmak üzere, 8 yıldır TRT'de görev yapıyordu. 


İLETİŞİM BAŞKAN YARDIMCILIĞINDAN TRT’YE 

TRT Genel Müdürlüğü'ne getirilen Mehmet Zahid Sobacı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcılığı yapıyordu. Sobacı, aynı zamanda Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker de TRT Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 


BAŞDANIŞMAN TRT GÖREVİNDEN ALINDI 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, TRT Yönetim Kurulu üyeliğinden alındı. 24. Dönem AKP Konya Milletvekili Akış,  17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası TBMM'de 4 eski bakan için kurulan yolsuzluk komisyonunda görev yapan 9 AKP'li'den birisiydi. 

TRT Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erkan Durdu ve Osman Urgun da görevlerinden alındılar. 


SABAH GRUBUNDAN İKİ KİŞİ TRT’DE

Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan, TRT Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlendirildi. Yönetim Kurulu üyeliğine atanan bir diğer isim Meryem İlayda Atlas Çetin de Daily Sabah Gazetesi yazarı.  

Doç. Dr. Atakan Yılmaz, Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Doç. Dr. Veysel Kurt da TRT Yönetim Kurulu üyeliğine atandılar. 


"DESTEKLEYENLER DE OLDU, ELEŞTİRENLER DE"

TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü sona eren İbrahim Eren, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: 

"10 Temmuz 2017 tarihinde 4 yıllığına atandığım TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Desteklerini her daim hissettiğim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Başarılarımıza katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum

Köklü bir geçmişi olan TRT’nin son 8 yılında genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev aldım. Çalışma arkadaşlarımla birlikte bu süre zarfında birlikte çok çalıştık, çok şey paylaştık. Güzel günlerimiz de oldu, üzüldüğümüz günlerimiz de. 

Yaptıklarımızı destekleyenler de oldu eleştirenler de. Destekleyenler, yapılan işlerin arkasındaki çabayı takdir edenler, heyecanımızı paylaşanlar sayesinde motive olduk, tazelendik. Farklı görüşlerini iletenler sayesinde de eksiklerimizi gidermeye gayret ettik ve hep daha iyisi için çalıştık. Bizi destekleyenlere de eleştirenlere de teşekkür ediyorum.”