Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCDD Genel Müdürlüğü’ne Adnan Oktar Organize Suç Örgütü üyesi Abdülkerim Murat Atik’in atanmasına karşı Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) suç duyurusunda, “iddialar hakkında herhangi bir somut bilgi ve belge bulunmadığı” gerekçesiyle “soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. HKP avukatları karara itiraz etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Eylül 2021’de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne Ali İhsan Uygun’un yerine Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik atanmıştı. Atik’in TCDD ile 4 Nisan’da “40 milyon euroluk özelleştirme sözleşmesi” imzaladığı, Adnan Oktar Organize Suç Örgütü’nün üyesi olduğu ve örgüte açılan davalarda sanık olarak yargılandığı ortaya çıkmıştı.


HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU, ATİK İSTİFA ETTİ

HKP avukatları, TCDD Genel Müdürlüğü’ne atama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, “Görevi Kötüye Kullanma” ve TCDD Genel Müdürü Abdülkerim Murat Atik hakkında, “Silahlı Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık” suçunu işlediklerini belirterek 10 Eylül 2021’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. HKP’nin suç duyurusunun ardından 14 Eylül 2021’de TCDD’nin başına getirilen Murat Atik istifa etti. Atik’in yerine göreve Metin Akbaş atanmıştı.


SAVCI: SOMUT BİLGİ VE BELGE BULUNMAMAKTADIR

HKP’nin suç duyurusunu işleme alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dilekçeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını çıkardı.

Savcılık, “İhbar eden partinin yapmış olduğu ihbara konu açık kaynak durumundaki internet sitelerinden temin edilen soyut ve genel nitelikli, somut herhangi bir delile dayanmayan iddialardan ibaret olduğu, iddialar hakkında herhangi bir somut bilgi ve belge bulunmadığı” gerekçesiyle Murat Atik hakkında “Soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi.


KARARA İTİRAZ EDİLDİ

HKP avukatları, Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz dilekçesi vererek, karara itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “Savcılık makamının “etkinlik, sür’at, dürüstlük ve hakkaniyet” ilkelerini göz ardı ettiği, herhangi bir araştırma yapmadan ve delilleri toplamadan “soruşturmaya yer olmadığı kararı” verdiği belirtildi. Dilekçede, “Soruşturmaya yer olmadığına” dair kararın kaldırılarak soruşturma yapılması, Recep Tayyip Erdoğan ile Murat Atik hakkında iddianame hazırlanması ve cezalandırılmalarını talep edildi.


ÇOLAK: CUMHURİYET SAVCILARI GÖREVLERİNİ YAPMADILAR

İtiraza ilişkin açıklama yapan HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, HKP’nin TCDD Genel Müdürlüğüne atanan Murat Atik ile atamayı yapan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu hatırlattı. Çolak, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Murat Atik, MASAK raporlarına ve Emniyet kayıtlarına yansıdığı haliyle Silahlı Terör Örgütü Adnan Oktarcıların bünyesinde faaliyet gösteren bir kişiydi. Yine bu örgüte yapılan operasyon sırasında kaçak duruma düşmüştü. Bu nedenlerle böyle birisinin devletin önemli bir kurumuna genel müdür atanması açıkça suçtu. Bizim bu suç duyurumuzun karşısında maalesef Cumhuriyet Savcıları CMK 160’ncı madde de kendilerine yüklenen görevleri bir kez daha yapmadılar. Sözde biz açık kaynaklı sitelerden elde ettiğimiz ‘soyut ve genel bilgilerle’ suç duyurusunda bulunmuşuz. Oysa bizim bu suç duyurumuzdan bir hafta sonra Murat Atik istifa etmek zorunda kaldı. Tayyip Erdoğan’da bu istifayı kabul etmek durumunda kaldı. Madem ortada bir olumsuzluk, bir suçluluk ya da kanunsuzluk yoksa niye bu tür gelişmeler yaşandı. Cumhuriyet Savcıları en azından işin bu yönünü bile araştırmamışlardır.”

Cumhuriyet Savcılarının görev suçu işlediğini belirten Çolak, “Biz buna rağmen Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne Halkın Kurtuluş Partisi olarak itirazda bulunduk. Biz şunu ummak istiyoruz. Sadece kanunlardan ve vicdanından emir alan yargıçların bu açık kanunsuz kararı ortadan kaldırmalarını ummak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.