23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin 101. açılış yıl dönümü törenleri kapsamında Devlet erkanı bu sabah ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlığındaki heyette, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlar ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yer aldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin 101. açılış yıl dönümü kutlanıyor. TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, bakanlar ve askeri erkan Anıtkabir’i ziyaret etti.

Arslanlı Yol’dan başlayan yürüyüş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin önünde son buldu. Mozolenin önünde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra TBMM Başkanı Şentop, mozoleye çelenk bıraktı. Şentop ve beraberindeki heyet mozolenin ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Şentop, Anıtkabir Özel Defteri'ne TBMM'nin 101. kuruluş yıldönümüne ilişkin duygu ve düşüncelerini yazdı. Şentop yazısını daha sonra okuyarak, şunları belirtti: 

"Millî iradenin tecelligâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 101. yılına erişmenin iftiharı ile; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum.

Bir asrı geçen yaşıyla büyük zorluklarla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, canları pahasına hürriyetini teslim etmeyen kahraman milletimizin bizlere armağanıdır. Tarihimizin makûs zamanları olarak andığımız terör saldırıları, darbe ve vesayet girişimleri ile demokrasimize darbe vurulmak istense de, dün olduğu gibi bugün de aziz milletimiz bir vücudun azaları gibi kenetlenerek, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ düsturuyla, büyük ve güçlü Türkiye idealine sahip çıkmıştır. 101 yıl önce aziz milletimizin vatanın birliği ve milletimizin dirliğini temin için var gücüyle çalışma kararlılığını ve zorluklarla mücadele azmini bugün de aynı inanç ile korumaktayız.


"ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK İÇİN"

Meclisimizin açıldığı 23 Nisan gününün Ulusal Egemenliğin yanı sıra Çocuk Bayramı olarak kutlanması, tarihimizden aldığımız gücün istikbalimizin mimarlarına aktarılmasının tezahürüdür. Çocuklarımıza yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak ve onların çağın gereklerine uygun donatılmasına gayret etmek en asli vazifemizdir. Sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzun bir kez daha altını çizmek isterim. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile mesai ve silah arkadaşlarını, ilk Meclisimizden itibaren Gazi Meclisimizin çatısı altında görev yapmış bütün milletvekillerimizi, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı olması dolayısıyla hassaten milli şairimiz Mehmet Âkif'i, İstiklal Harbi'nde canlarını feda eden aziz şühedayı hayırla, rahmetle ve minnetle yâd ediyorum."


 

Kaynak: Anka Haber