Kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Taksim’de düzenlediği yürüyüşe polis müdahale etti. Polisin barikat kurup biber gazı sıktığı kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve "Hükümet istifa" sloganlar attı.

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, şiddeti protesto etmek için İstanbul Taksim'de bir araya geldi. İstanbul’daki kadın platformlarının düzenlediği yürüyüş öncesi İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklar abluka altına alındı.

Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan kadınlar, “Birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Öz savunmayı kuşandık, geceleri aydınlatıyoruz”, “Kadınlar isyanda”, “Çilem Doğan isyanımızdır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye, erkekler eve yemek yapmaya”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganları attı. 

Eyleme, CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kadın örgütü de destek verdi.

Polis, İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru yürümek isteyen kadınların oluşturduğu kortejin önünü barikat kurarak kapattı. Kadınlar, barikatın önünde, “Kadınları değil, cinayeti engelle”, “Aç aç barikatı aç” sloganları attı. Bu arada polis, barikatı aşmaya çalışan kadınlara biber gazı sıktı. Kadınlar da "Hükümet istifa" sloganlarıyla karşılık verdi.


Kaynak Anka Haber