CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Gece Görüşü” adlı programda aleyhinde yanlış ifadelerde bulunulan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Ahmet Davutoğlu’na cevap hakkı verilmemesi tepki topladı.

Hande Fırat’ın sunduğu programda Prof. Ümit Kocasakal, Prof. Ahmet Davutoğlu aleyhinde çarpıtma iddialarda bulunurken, Davutoğlu’nun Basın Müşaviri Ufuk Karcı’nın yayına katılarak cevap verme talebi görmezden gelindi.  

Konu hakkında bir açıklama yayınlayan Ufuk Karcı, şu ifadeleri kullandı:

DOĞRULUK VİCDAN SAHİPLERİNİN ERDEMİDİR!

Dün akşam CNN Türk televizyonunda “Gece Görüşü” isimli programda dile getirilen iddialar üzerine, kamuoyunu bilgilendirme zarureti doğmuştur.

ABD Başkanı Biden’ın, 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlayan 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasının hemen ardından aynı akşam, partimiz tarafından, 3 maddeden oluşan açıklamamız yayınlanmıştır. Bu açıklamada ABD Başkanının ifadelerinin şiddetle kınandığı, kabul edilemez bulunduğu ve hükümetin konu hakkında atacağı her türlü diplomatik adımın destekleneceği vurgulanmıştır.  Ayrıca, Genel Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun, 26 Nisan günü yaptığı haftalık konuşmasında, ABD Başkanının iddiaları bir kez daha kesinlikle reddedilmiş ve şiddetle kınanmıştır.

Tarih anlayana en sarih gerçeklerle doğru cevabı verir. Bu durum tarihi olayları lobilerin siyasi istismarlarına araç kılanlar için de; ülke içerisinde gerçekleri saptırıp, yalan beyanlarla algı oluşturmaya çalışanlar için de geçerlidir.

Gelelim CNN Türk “Gece Görüşü” programında yaşananlara.. Konuklar arasında yer alan Prof. Ümit Kocasakal, söz hakkı kendisindeyken “Davutoğlu’ndan ‘bu soykırım yalandır’ diyen tek bir şey duyduk mu? Duymadık ve duyamayız.” İfadelerini kullanmıştır. Bunun üzerine programın moderatörü Hande Fırat’a, cevap hakkımızın doğduğu ve yayına katılarak Ümit Kocasakal’ın ifadelerini düzeltmek istediğimiz belirtilmiştir. Ancak, kendileri cevabı yazılı olarak iletmemizi istemişlerdir. Bunun üzerine yukarıda zikrettiğimiz parti açıklamamız ve hemen sonrasında Sayın Genel Başkanımızın, ABD Başkanın açıklamalarını şiddetle kınayan ifadeleri tarihleri ile birlikte Hande Fırat’a gönderilmiştir. Hande Fırat, gönderdiğimiz açıklamayı yayında okumuş ve sözü Ümit Kocasakal’a bırakmıştır. Öncesinde “Davutoğlu’ndan açıklama duyduk mu? Duymadık, duyamayız” diyen Kocasakal, açıklamamızın okunması üzerine söylemini değiştirmiş: “Davutoğlu önce ‘Osmanlı vatandaşlarının acılarını hepimiz yaşıyor, empati kuruyoruz’ şeklinde tivit atmış, gelen tepkiler üzerine bunları yazmıştır” ifadelerini kullanmıştır.

Halbu ki Kocasakal’ın iddia ettiği gibi bu ifadeler, Biden’in açıklama yaptığı 24 Nisan günü değil, öncesinde 23 Nisan 2021 tarihinde kullanılmıştır. Açıklama öncesinde ABD yönetimini ve başkanını soykırım iddialarını meşrulaştıracak bir açıklama yapılmaması yönünde uyarmak için atılmış olan bu tvitte şu ifadeler yer almıştır: “ABD yönetimine çağrımız, bu acıların Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanmakta olan sıkıntılı konjonktürü fırsat bilip, iç siyasette kullanarak daha da derinleştirmek değil, karşılıklı empatiye dayalı bir diyalog sürecine ve barış vizyonuna katkıda bulunmaktır.” Görüldüğü gibi mesaj, açıklamadan bir gün önce 23 Nisan tarihinde Biden ve ABD yönetimini, ikili ilişkilerdeki sıkıntılı konjonktürü istismar ederek tarihi olayları iç siyasette kullanmamaları uyarısı yapmak amacıyla paylaşılmıştır.

Program moderatörü Hande Fırat’a konu tarafımızca tekrar iletilmiş, düzeltilmesi rica edilmiş; fırsat verilir ise yayına katılmak sureti ile yaşanan çarpıtmanın gerçeğinin anlatılacağı vurgulanmıştır. Maalesef kendilerinden ve CNN Türk yönetiminden talebimize ve mesajımıza cevap verilmemiştir.

Mesele gerçeklerin çarpıtılması, yalanların doğru diye satılması veya kendilerinden bir temsilci bulunmadan kişiler veya kurumlar hakkında basın ahlakına aykırı bir şekilde fütursuzca algı operasyonları yapılması değildir. Mesele Biden’ın ulusal onurumuza darbe vuran açıklamalarına gerekli tepkiyi veremeyen iktidarın değil, bu konuda en net tavrı alan bizlerin eleştirilmesindeki tutarsızlıklar da değildir. Zaten buraları çoktan geçtik!

Asıl mesele yaşadıkları yoğun baskıdan dolayı ne Genel Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nu ne de partimizin kurmaylarını yayınlarına konuk alamayan ya da haberlerini aktaramayan başta CNN Türk olmak üzere bazı medya organlarının, hakkımızdaki bir yalanı ifşa etmek için istediğimiz cevap hakkını dahi sunmamasıdır. En temel basın ahlakı kuralının dahi çiğnenmesi basın özgürlüğü anlamında tuzun kokmasıdır. Kendilerini meslek ilkelerine değil iktidar gücüne ayarlı kılanlar er geç mahcup olurlar.

Konu yüce milletimizin takdirine ve ferasetine bırakılmıştır.

Son söz; Eğer güçlü bir zekan yoksa söylediğin yalanı bir yere not et ki, unutmayasın!