CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye'de hem koronavirüs salgını hem hükümetin yasaklamaları nedeniyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün iki yıldır kitlesel olarak kutlanamadığını hatırlattı. Ağbaba, "Salgın sürecinde en çok bedeli ödeyen işçilere iktidar bir gün dahi kendi birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlamasını çok gördü. İktidar, işçilerin ne evde kalıp tam kapanmasına müsaade etti, ne de iş yerlerine göndermesine rağmen 1 Mayıs’ı kutlamasına izin verdi" dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında yaptığı yazılı açıklamada; işçilerin, emekçilerin bayramını kutladı. Salgın nedeniyle, iki yıldır 1 Mayıs'ın kitlesel olarak kutlanamadığını anımsatan Ağbaba, "Bu durum, salgının etkisinin olduğu kadar, siyasi iktidarın isteği ve baskısı ile de yakından ilgilidir" diyerek hükümetin politikalarını eleştirdi. 

"KONGRE SALONLARINI TIKA BASA DOLDURAN SİYASİ İKTİDAR..." 

AKP'nin kongrelerini anımsatan Ağbaba, "Kongre salonlarını tıka basa dolduran, kendi koydukları kuralları ihlal edip binlerce kişilik cenaze törenleri düzenleyen siyasi iktidar; iş, işçilerin ve emekçilerin 1 Mayıs kutlamasına gelince ne gariptir ki birden yasaklar devreye sokuluyor" dedi. 


"20 MİLYONDAN FAZLA İŞÇİ, EMEKÇİ TAM KAPANMADAN MUAF TUTULDU" 

Ağbaba, "20 milyondan fazla işçi ve emekçi tam kapanmadan muaf tutuldu. İktidar salgınla mücadele ederken dahi sınıfsal bir ayrıma başvurmakta, işçiler çarklar dönsün diye inşaatlarda, fabrikalarda çalıştırılmaya zorlanmaktadır" dedi. 

Koronavirüs salgınında çalışmak zorunda olan işçilerin yaşamını yitirdiğini anımsatan Ağbaba'nın açıklaması şöyle:


“EN AZ 863 İŞÇİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ''

Salgının en başından itibaren herkes evde kalırken evde kalamayan en az 863 işçi Covid-19 nedeni ile yaşamını yitirdi. Bu süreçte milyoner sayısı 62 bin kişi artarken 7,2 milyon işçi gelir kaybına uğradı. İşten çıkarma yasağına rağmen 177 bin işçi Kod-29 ile işten çıkartıldı, 2,5 milyondan fazla işçi ise günlük 47,7 TL’ye mahkûm edildi. Virüsün üs merkezleri fabrikalar ve iş yerleri olmasına rağmen işçilere aşıda öncelik sırası verilmedi. ‘Tam kapanma’ dediler hiçbir gelir güvencesi ve desteği sunmadan milyonlarca gündelik yevmiye usulüne göre çalışan emekçileri aç bıraktılar.


İKTİDAR, 1 MAYIS KUTLAMASINI ÇOK GÖRDÜ

Yani sonuç olarak salgın sürecinde en çok bedeli ödeyen işçilere iktidar bir gün dahi kendi birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlamasını çok gördü. İktidar, işçilerin ne evde kalıp tam kapanmasına müsaade etti ne de iş yerlerine göndermesine rağmen 1 Mayıs’ı kutlamasına izin verdi.


1 MAYIS KUTLU OLSUN

Son iki yıldır hem siyasi iktidarın yasaklaması hem de salgın koşullarından kaynaklı olarak her ne kadar kitlesel olarak 1 Mayıs’ı kutlayamasak da emeğin en yüce değer olacağı gelecek aydınlık günlerde, 1 Mayıs’ı yine eski coşkusu ile kutlanacaktır. Sömürüye, işsizliğe, iş cinayetlerine, açlığa ve yoksulluğa karşı tüm emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlu olsun.”

Kaynak: Anka Haber