CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “30 Ağustos kutlamalarına bakıldığında; sanki bu ülkeyi yönetenler, 30 Ağustos’ta savaşı kaybetmiş gibi davranıyorlar. 30 Ağustos’un mağlubu gibiler. Mustafa Kemal Atatürk, bu topraklarda özgürce yaşamasını, nefes almasını, bayrağımızın dalgalanmasını sağlayan önderdir” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin Tunceli İl Başkanlığı’nda, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik ile birlikte yaptığı değerlendirmede, 30 Ağustos’un unutturulmak istendiğini öne sürerek, AKP yöneticileri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı eleştirdi. Ağbaba, şunları belirtti:

“DESTANLAR ÜZERİNDEN BİLE ÜLKEYİ BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Bu topraklarda yaşayan herkesin 30 Ağustos’u önemsemesi, Zafer Bayramı gibi kutlaması gerekir. Ancak maalesef ülkeyi yönetenler, ülkeyi bu konuda da bölmeye çalışıyorlar. Bir tarafta 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi’ni görkemli bir şekilde, şatafatla kutlayanlar, 30 Ağustos’u yok sayılıyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki 30 Ağustos Zafer Bayramı da bizim, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi de bizim. Destanlar üzerinden bile ülkeyi bölmeye çalışanlar var.”


“BU ANLAYIŞ, TALİBAN’A YAKIN, ANADOLU’DA YAŞAYAN İNSANLARA UZAK BİR ANLAYIŞTIR”

“Diyanetin cuma günkü fethasına bakıldığında sanki 30 Ağustos hiç yaşanmamış, Mustafa Kemal Atatürk hiç yokmuş gibi davranılıyor” diyen Ağbaba, “Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurmuş olduğu Diyanet yok sayıyor. Diyanet, ‘Keşke Yunan kazansaydı’ diyen Fesli Kadir’i anıp, Atatürk’ü anmayan Diyanet’tir. Bu anlayış, Taliban’a yakın, Anadolu topraklarında yaşayan insanlara uzak bir anlayıştır. 30 Ağustos kutlamalarına bakıldığında; sanki bu ülkeyi yönetenler, 30 Ağustos’ta savaşı kaybetmiş gibi davranıyorlar. 30 Ağustos’un mağlubu gibiler. Mustafa Kemal Atatürk, bu topraklarda özgürce yaşamasını, nefes almasını, bayrağımızın dalgalanmasını sağlayan önderdir. Ama belli bir kesim, ısrarla Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayıyor. Cuma hutbesinden çıkarıyorlar. 1400 yıl önce Diyarbakır’ı fetheden komutanı anıyorlar, 100 yıl önce ülkeyi kurtaran Atatürk’ü anmıyorlar. Bu ülkeyi ve Diyanet’i yönetenler, ‘Keşke Kurtuluş Savaşı olmasaydı’, ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyen Fesli Kadir’in çocuklarıdır.”

Kaynak: Anka Haber