CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yozgat’ın Yerköy ilçesinin Sekili Köyü’nde muhtarlar ve çiftçilerle bir araya geldi. Çamdibi Köyü’nden bir çiftçi vatandaş, bankaya olan 150 bin TL olan kredi borcunun ertelemelerle 500 bin TL’ye çıktığını söyledi. Çiftçi, “Ziraat Bankası aracılığıyla 5 müteahhitin borçlarını nasıl yapılandırıyorlarsa, onların bir tanesinin borcuna karşılık Türkiye genelinde çiftçinin borcunu yapılandırabilirlerdi. Atatürk ‘Köylü milletin efendisidir’ diyor. Ama bunların sayesinde ne efendilik kaldı ne bir şey kaldı. Dilenciden de kötü olduk” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bugün Yozgat’ta incelemelerde bulunarak vatandaşın derdini dinleyecek. Kılıçdaroğlu bu kapsamda ilk olarak Yerköy ilçesi Sekili Köyü’nde muhtarlar ve çiftçilerle sabah kahvaltısında buluştu. Kılıçdaroğlu’na; CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz eşlik etti.


“SORUNLARIMIZI MECLİS’E TAŞIMANIZI İSTİYORUZ”

İlk olarak konuşan Yerköy Muhtarlar Derneği Başkanı Aydın Savaş, “Buradaki 60 köy muhtarı, köylülerimiz, hepimiz şu an çok mağduruz. İktidar partisi sahip çıkmıyor. Kimse gelip sorunlarımızı dinlemiyor. Allah razı olsun bir Ali abimiz (CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven) var, bir tek o var. Biz sizden sorunlarımızı Meclis’e taşımanızı istiyoruz” dedi.


“İĞNE YAPACAK BİR SAĞLIKÇIMIZ YOK”

Sekili Köyü’nden bir çiftçi vatandaş, sağlık konusunda aksaklıkların olduğunu belirtti ve “İğne yapacak bir sağlıkçımız yok. Çiftçinin eli kanıyor, doktora gidiyoruz, Yerköy Hastanesi’nde bir tane dahiliyeci var. Hastane bomboş, ‘bizi Yozgat'a niye gönderiyorsun’ diyorum, ‘öyle icap ediyor’ diyor. Sağlık ocağımız bomboş duruyor, 5 iğne veriyor yaptırmak için her gün Yerköy’e gidiyoruz, 100 lira taksi parası veriyoruz” diye konuştu.


“DİLENCİDEN DE KÖTÜ OLDUK”

Çamdibi Köyü çiftçisi İsa Öztürk ise şunları söyledi:

"Gübre fiyatı yüksek. Bu gübre fabrikalarını bu vatandaşlar satmasaydı, bu gübre bu kadar pahalı olmayacaktı. Hükümet, bankalardan gelen hacizleri zaten hiç görmüyor. Benim 150 bin lira borcum vardı, bana banka 500 bin lira borç çıkarıyor Denizbank. Ödeyemiyoruz, ertelemeye girdik, ödeyemediğimiz için de üçe katlanıyor. Ziraat Bankası aracılığıyla 5 müteahhitin borçlarını nasıl yapılandırıyorlarsa, onların bir tanesinin borcuna karşılık Türkiye genelinde çiftçinin borcunu bir müteahhite harcadıkları para ile yapılandırabilirlerdi. Sizden Allah razı olsun ama gücümüz yetmiyor. Meclis’e gidiyoruz, randevu vermiyorlar. MHP’den (milletvekili) Ethem Sedef beyefendiden randevu talebinde bulunduk, ‘Köylü olarak, çiftçi olarak bize bir şikayette bulunacaklarsa, sıkıntılarını dile getireceklerse randevu vermiyoruz’ denildi. Böyle bir saçmalık olur mu. Allah sizden razı olsun, Ali (Keven) abimize telefon ettiğimizde telefonumuzu açıyor. Sıkıntılarımızı dile getirebiliyoruz. Sizler çiftçinin sorunlarını dile getiriyorsunuz. Bizim sorunumuz ekip biçmekten ziyade hayatta kalmak. Gübre atamıyoruz, benim 200 dönüm yerim var bir tek tohum atamadım tarlaya. Bu milli bir sorun değil mi? Demokles’in kılıcını elimize alacağız, sandıkta göstereceğiz. Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ diyor. Ama bunların sayesinde ne efendilik kaldı ne bir şey kaldı. Dilenciden de kötü olduk."


“BERABER DEĞİŞTİRECEĞİZ”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorunlarını dinledikten sonra şu açıklamayı yaptı:

“İnşallah halledeceğiz. Bu memleket aslında zengin bir memleket, kaynakları var. Bütün mesele, bu kaynaklar kimin için harcanacak? Üreten, alın teri döken için mi harcanacak; yoksa birilerine mi verilecek. Şimdi birilerine veriliyor. Biz ona ‘Beşli Çete’ diyoruz. Üretene, çiftçiye verilmiyor. Sizin tarımdan çekilmenizi teşvik ediyorlar, dışarıdan getiriyorlar. ‘Dışarıdan daha ucuza getiriyoruz’ diyorlar. Dolar aldı başını gidiyor, size verilen paradan çok daha fazlasını yurt dışındaki çiftçiye veriyorlar. Onlar kazanıyor, siz kazanmıyorsunuz. Bunu beraber değiştireceğiz.”

Kılıçdaroğlu, çiftçi ve muhtarlarla yaptığı kahvaltıdan sonra Yozgat Merkez'de Ahmet Şevki Ergin (AŞK) Kültür ve Hizmet Vakfı'nda, vakıf başkanı Ali Şakir Ergin ile bir araya geldi.

Kaynak:Anka Haber